“In anul 2004 reclamantul a contestat un titlu de creanta in procedura administrativa prevazuta de Codul de procedura fiscala , organul fiscal pretinzand ca decizia data asupra contestatiei a fost comunicata reclamantului la 05.11.2004, fara insa a putea dovedi aceasta cu o confirmare de primire de la destinatar.
Totusi, pasivitatea in care a stat reclamantul timp de aproape 8 ani, actiunea fiind introdusa la 23.05.2012, iar actul contestat a fost emis la 28.10.2004, in conditiile in care parata a avut convingerea comunicarii cu adresa nr. 11895/05.11.2004, este de natura sa conduca la concluzia ca respingerea ca tardiva a contestatiei reclamantului asigura principiul stabilitatii raporturilor juridice rezultate din actele administrative a caror principala caracteristica este executarea din oficiu de catre autoritatea emitenta.
Hotararea pronuntata este in acord cu prevederile art. 6 din Conventia europeana a drepturilor omului, intrucat reclamantul este in culpa prin faptul de a nu-si fi manifestat interesul fata de solutia data de DGFP Suceava contestatiei sale, timp de aproape 8 ani”.
Curtea de Apel Suceava, Sectia a II-a civila, de contencios administrativ si fiscal
Decizia nr. 6215 din 27 noiembrie 2012
Publicata in Buletinul Curtilor de Apel nr. 4/2013
Dr. Radu Cătălin Pavel este Avocatul Coordonator si Fondatorul Pavel, Margarit & Asociatii. În peste 17 ani de practică sofisticată și diversă in avocatura de business, Radu a dobândit o expertiză vastă, în special în domeniul Achizitiilor si Fuziunilor si în domeniul Corporativ și Comercial, asistând și oferind servicii juridice de inalta clasa, clienților de top ai societatii de avocatura, pe care o conduce.